Pielgrzymka do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

Sanktuarium św. Józefa w KaliszuNa pielgrzymkę do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wyruszyliśmy z Twardogóry w sobotę 30 września o godz. 9:00. Podczas drogi modliliśmy się i śpiewaliśmy. „W Kaliszu spotkanie rozpoczęła debata z udziałem ks. dr Sławomira Kęszki i Jacka Stróżyńskiego nt. „Ks. prałat Wacław Bliziński i ks. dr Bolesław Domański orędownicy pracy organicznej w Wielkopolsce i prekursorzy praktycznych wskazań Katolickiej Nauki Społecznej”. Przybyłych pielgrzymów powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W homilii biskup kaliski celebrans zaprosił wiernych do budowania jedności w domach, miejscach pracy i społecznościach. - Wydaje się to dzisiaj szczególnie ważne, gdy doświadczamy takiej ostrej koncepcji tożsamościowej, która mocno wszędzie podkreśla różnicę. My ludzie wierzący szukamy tego, co łączy, bo jedność buduje i napełnia nas spokojem. Chciałbym życzyć, żeby to spotkanie tutaj, jedność z Bogiem i jedność między nami poruszyła nas do budowania jedności, szacunku, zgody, dialogu, gdy wrócimy do naszych domów– powiedział celebrans.

Zwracając się do pielgrzymów akcentował, że dzisiejsze czasy wymagają od człowieka troski o wiarę.

Prosił wiernych, aby pogłębiali więź z Panem Jezusem. - Wierzyć to nie tylko przyjąć pewne prawdy, ale wejść z Jezusem w relację, która dzieje się szczególnie w czasie modlitwy, w czasie sakramentów świętych w czasie liturgii – wskazywał biskup kaliski, który przekonywał, że należy dbać o spójność życia codziennego z wyznawaną wiarą.

Zauważył, że kolejnym zadaniem jest dzielenie się swoją wiarą z innymi. - Bądźmy świadkami. Opowiadajmy innym, jak wielką sprawą jest być blisko Pana Jezusa, jak pięknym doświadczeniem jest doświadczać Jego działania, obecności, miłości, pokoju – stwierdził celebrans.

Zaznaczył, że pielgrzymka to czas umacniania swojej wiary. – Ta dzisiejsza pielgrzymka jest po to, żebyśmy naszą wiarę mogli wzmocnić, żebyśmy wzmocnieni mogli wrócić do naszych domów i jeszcze mocniej, bardziej i piękniej żyć wyznawaną wiarą – powiedział bp Bryl.

Po komunii św. bp Damian Bryl w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego zawierzył patronowi rodziny Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz wszystkich pielgrzymów przybyłych z różnych stron Polski.”
(cytat i zdjęcia za https://diecezja.kalisz.pl/news)

Po celebracjach udaliśmy się na wspólny obiad a następnie na rynek. To był czas wzajemnego umocnienia i zaproszenia na kolejne pielgrzymki.

Opracowanie i zdjęcie grupy ks. Tomasz Hawrylewicz sdb