NIEDZIELA  PALMOWA  MĘKI  PAŃSKIEJ    05. 04. 2020 r.

Drodzy Parafianie

Zapraszamy na wirtualne rekolekcje parafialne od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy na https://www.facebook.com/OratoriumTwardogora/. o godzinie 20.00. Rekolekcje głosi ks. Jacek Bielski

Przed nami święta paschalne, największe i najważniejsze święta naszej chrześcijańskiej wiary. Ze względu na ograniczenia, kapłani będą sprawować liturgię Wielkiego Tygodnia przy pustych kościołach, a większość z was połączy się za pośrednictwem radia, telewizji i internetu.

Na pewno zabraknie nam obrzędów liturgicznych, ale nie mam wątpliwości że Zmartwychwstały Jezus będzie z nami. Sprawując obrzędy liturgiczne w naszym Sanktuarium, duchowo będziemy łączyli się z każdą i każdym i proszę, na ile to możliwe: stwórzmy wspólnotę ludzi wierzących.

Nabożeństwa Triduum Paschalnego;

W Wielki Czwartek nie przeżyjemy obrzędu obmycia nóg, upamiętniającego to, co Jezus uczynił w czasie Ostatniej Wieczerzy, ale prosimy, byście tego dnia uczynili jakiś gest miłosierdzia, dobry uczynek wobec drugiego człowieka. Przeczytajcie w swoich rodzinach fragment Ewangelii opisujący ustanowienie Eucharystii i pomódlcie się za swoich duszpasterzy.

W Wielki Piątek nie będzie nam dane podejść w kościołach do krzyża, by ucałować ten znak wielkiej miłości Boga do człowieka. Dlatego przygotujcie adorację krzyża w waszych domach. Zdejmijcie krzyże, które wiszą na ścianach waszych mieszkań i ustawcie je w ważnym dla was miejscu. Jeśli to możliwe, odprawcie wspólnie Drogę Krzyżową. Niech każdy z domowników odda cześć temu krzyżowi, który jest z wami każdego dnia w roku.

W Wielką Sobotę
nie będzie zorganizowane święcenie pokarmów, ale to okazja, by wrócić do starożytnej tradycji wzajemnego błogosławienia siebie w domach. Niech rodzice uczynią znak krzyża na czołach dzieci, niech ten sam gest uczynią wobec siebie małżonkowie. Przypomni wam to przyjęty chrzest, przez który zostaliśmy włączeni w śmierć Chrystusa i w Jego Zmartwychwstanie.
Liturgia chrzcielna jest bowiem bardzo ważnym elementem Wigilii Paschalnej, którą będziemy sprawować wieczorem w naszym Sanktuarium. Prosimy, byście tego dnia w swoich rodzinach wspólnie odmówili wyznanie wiary, tak jak wypowiadamy je w czasie niedzielnej Eucharystii. Wypowiadając słowa „i zmartwychwstał dnia trzeciego, jak oznajmia Pismo", zatrzymajcie się na chwilę ciszy, uklęknijcie rozważając tę prawdę, która stanowi centrum naszego chrześcijańskiego życia.

W Niedzielę Wielkanocną
przed śniadaniem pomódlcie się, błogosławiąc pokarmy (tekst modlitwy na stronie internetowej Parafii), które znajdą się na waszym stole. To będzie trudny czas. Dla wielu z nas to pierwsze od kilkudziesięciu lat święta Wielkiej Nocy bez możliwości uczestnictwa w liturgii. Niech nasze domy staną się świątyniami, w których Zmartwychwstały Jezus będzie zawsze zwyciężał zło, cierpienie i śmierć.

Jesteśmy z wami. Modlimy się za Was. Wierzymy, że niedługo minie to ciężkie doświadczenie
i spotkamy się w naszej wspólnocie Parafialnej. Transmisja Liturgii Triduum Paschalnego
z naszego kościoła w czwartek i piątek o godz. 18:00, a w sobotę o godz. 20.00 na stronie Oratorium na Facebook’u:
www.facebook.com/OratoriumTwardogora/

Wszystkim Parafianom w okresie Wielkiego Tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa
i opieki naszej Twardogórskiej Pani.

Ks. Krzysztof Bucyk  SDB