W sobotę, 20.09.2008 r., wczesnym, wczesnym rankiem... (była to godzina 7.40 rano!!!! - jak na sobotę, dzień bez szkoły to bardzo wcześnie) przyszliśmy do naszej zakrystii, aby wziąć ze sobą stroje ministranckie.

O 8.00 wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy na I Pielgrzymkę Ministrantów Diecezji do Kalisza. Ranek był dość chłodny, ale nasze ministranckie serca wypełniała radość związana z całodzienną wyprawą.

O godz. 9.40 dojechaliśmy na miejsce, włożyliśmy stroje liturgiczne i weszliśmy do sankturaium św. Józefa w Kaliszu. Niektórzy z nas byli pierwszy raz w tym kościele - warto zaznaczyć, że jest to bazylika mniejsza - podobnie jak nasz kościół w Twardogórze. 

O godz. 10.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem naszego biskupa - ks. Stanisława Napierały, koncelebrowana przez księży - opiekunów Służby Litrugicznej. Słowo Boże wygłosił nam ksiądz biskup, komunikaty podał diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej - ks. Dariusz. Cały kościół wypełniony był ministrantami ubranymi w stroje liturgiczne. Mogliśmy porównać różne kroje komży, kapturków, sutanek... Jednym słowem - było na co patrzeć. Stroje ministrantów naszej parafii są piękne i przyciągały uwagę osób z innych parafii.

Po mszy św. ugoszczono nas zupą pomidorową z wojskowego kotła - jaka to była radość jeść ciepły posiłek w chłodny dzień! Następnie udaliśmy się do seminarium kaliskiego, gdzie wzięliśmy udział  w katechezach liturgicznych wygłoszonych dla poszczególnych grup wiekowych. W czasie tych spotkań klerycy i księża mówili dużo o powołaniu do kapłaństwa.

O godz. 14.00 w kaplicy seminaryjnej wzięliśmy udział w nabożeństwie eucharystycznym -  gdzie każdy z nas prosił o światło Ducha Świętego na dalszą drogę życia - kto wie... może w naszych szeregach modlili się przyszli księża....

Kolejnym punktem było zwiedzanie seminarium oraz napoje i ciasto w refektarzu seminaryjnym, po czym udaliśmy się w drogę powrotną do Twardogóry. Po drodze MUSIELIŚMY się oczywiście zatrzymać w Mc Donald's... Dzisiejszy dzień na długo zapadnie nam w pamięci.

 

W dzisiejszej pielgrzymce udział wzięli:

1. Kamil Bednarski

2. Piotr Drażniowski

3. Paweł Szydełko

4. Miłosz Góral

5. Łukasz Łukasik

6. Jakub Różański

7. Michał Urban

8. Jakub Budzowski

9. Tobiasz Filus

10. Damian Jarząbek

11. Łukasz Mateusiak

12. Tomasz Piech

13. Mikołaj Kozłowski