W sobotę, 20.09.2008 r., wczesnym, wczesnym rankiem... (była to godzina 7.40 rano!!!! - jak na sobotę, dzień bez szkoły to bardzo wcześnie) przyszliśmy do naszej zakrystii, aby wziąć ze sobą stroje ministranckie.

O 8.00 wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy na I Pielgrzymkę Ministrantów Diecezji do Kalisza. Ranek był dość chłodny, ale nasze ministranckie serca wypełniała radość związana z całodzienną wyprawą.

O godz. 9.40 dojechaliśmy na miejsce, włożyliśmy stroje liturgiczne i weszliśmy do sankturaium św. Józefa w Kaliszu. Niektórzy z nas byli pierwszy raz w tym kościele - warto zaznaczyć, że jest to bazylika mniejsza - podobnie jak nasz kościół w Twardogórze.

O godz. 10.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem naszego biskupa - ks. Stanisława Napierały, koncelebrowana przez księży - opiekunów Służby Litrugicznej. Słowo Boże wygłosił nam ksiądz biskup, komunikaty podał diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej - ks. Dariusz. Cały kościół wypełniony był ministrantami ubranymi w stroje liturgiczne. Mogliśmy porównać różne kroje komży, kapturków, sutanek... Jednym słowem - było na co patrzeć. Stroje ministrantów naszej parafii są piękne i przyciągały uwagę osób z innych parafii.

Po mszy św. ugoszczono nas zupą pomidorową z wojskowego kotła - jaka to była radość jeść ciepły posiłek w chłodny dzień! Następnie udaliśmy się do seminarium kaliskiego, gdzie wzięliśmy udział  w katechezach liturgicznych wygłoszonych dla poszczególnych grup wiekowych. W czasie tych spotkań klerycy i księża mówili dużo o powołaniu do kapłaństwa.

O godz. 14.00 w kaplicy seminaryjnej wzięliśmy udział w nabożeństwie eucharystycznym -  gdzie każdy z nas prosił o światło Ducha Świętego na dalszą drogę życia - kto wie... może w naszych szeregach modlili się przyszli księża....

Kolejnym punktem było zwiedzanie seminarium oraz napoje i ciasto w refektarzu seminaryjnym, po czym udaliśmy się w drogę powrotną do Twardogóry. Po drodze MUSIELIŚMY się oczywiście zatrzymać w Mc Donald's... Dzisiejszy dzień na długo zapadnie nam w pamięci.

W dzisiejszej pielgrzymce udział wzięli:

1. Kamil Bednarski

2. Piotr Drażniowski